Чтобы стать успешным и счастливым человеком, самому учителю надо много учиться, не бояться ломать стереотипы, овладевать новыми технологиями, стратегиями обучения, воспитания и развития школьников.
Предлагаю Вам на странице «Копилка учителя математики» распространять и обмениваться опытом, который основан на успешном применении установленных наукой принципов и методов. Ваши уроки, семинары, доклады, внеклассные мероприятия будут являться хорошим образцом для молодых учителей.
Материалы для публикации присылайте на мою электронную почту mariyatolekova@mail.ru
5-«а» сынып. Математика.
Тақырыбы: Жай бөлшектерді көбейту;
Білімділік: Жай бөлшектің анықтамаларын, түрлерін, қасиеттерін пайдалана отырып, оларға көбейту амалын қолдану;
Тәрбиелік: Оқушыларды алғырлыққа, зейіндікке, уақыттан тиімді пайдалануға баулу;
Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін кеңейту, байқағыштық қабілетін жетілдіре отырып бөлшек сандарғаамалдар қолдану дағдысын қалыптастыру;
Сабақтың түрі: Аралас сайыс сабағы;
Математика пәні бойынша сайыс сабағының жоспары
Қатысушылар: 5-6 сынып оқушылары
Тақырыбы: Сайыс сабағы.
Мақсаты: Математика пәніне қызуғышылығын арттыру, логикалық ойлау қабілетін дамыту, зейіндікке, шапшаңдыққа баулу.
Барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі : оқушыларды сайыс шартымен таныстыру; әділ қазылар алқасымен таныстыру
2. Негізгі бөлім:
-топтарға сайыс есептерін беру;
-тапсырманың орындалу барысын бақылау;
-әрбір тапсырмадан кейін алған ұпайларын есептеп бару.
3.Қорытынды:
-жалпы қорытынды бойынша жеңімпазды анықтау
5 сынып
І-нұсқа
1. 900-дің 15%-ін табыңыз:
А)1350 В)6 С)135 Д)75 Е)8
2.Ондық бөлшек түрінде жазыңыз:
А)0,(272) В)0,2(72) С)0,2727272 Д)0,2(7) Е)жауабы жоқ
3.Табыңдар:ЕКОЕ(42,24)?
А)84 В)168 С)212 Д)146 Е)48
4.Дүкенге 221 кг алма және 884 кг алмұрт әкелінді. Дүкенге қанша пайыз алмұрт әкелінді?
А)75% В)25% С)20% Д)80 % Е)40%
5. Процент түрінде жазыңыз:
А)17% В)25% С)20% Д)80% Е)90%
6.Сәуле кітаптың 25 бетін оқыды. Бұл кітаптың барлық бетінің 20%-і. Сәуле оқыған кітапта барлығы неше бет бар?
А)130 В)100 С)125 Д)70 Е
Құрметті әріптестер, есептердің шешуіне байланысты ұсыныс – пікірлеріңіз болса шын ризашылығыммен қабылдап, алдын – ала рахмет айтамын. Менің эл. адресім: amangeldi.sadykov@mail.ru
Өзімнің оқыту және оқу тәжірибемде Бағдарламаның жеті модулі қалай ықпалдастырылғаны көрсетілген тізбектелген сабақтар топтамасы орта мерзімді жоспарлау.
Мақсатым: Тізбектелген сабақтар топтамасына енгізілген сабақтарда жеті модульді енгізе отырып, балаларды еркін сөйлеуге және өз беттерінше есеп шығаруға баулу.
Сынып10а, 10ә |
||
Тақырыбы |
Формулалар әлеміне саяхат |
|
Сілтеме |
әдістемелік нұсқаулық, http://ustaz.kz/, 45minut.kz сайттары
|
|
Жалпы мақсаты |
1. Формулалардың күнделікті өмірдегі маңыздылығына көздерін жеткізу 2. Сын тұрғысынан ойлауын дамыту, формулаларды жатқа білуге дағдыландыру 3. Топта өз ойын ашық айтуға, басқаның пікірін құрметтеуге, проблеманы өз бетінше шешуге дағдыландыру |
|
Оқыту нәтижесі |
- Формулалардың өмірде қажет екендігіне өздері көз жеткізеді - Формулаларды пайдаланып есептер шығарады |
|
Негізгі идеялар |
1.Диалогті қолдану, сыни тұрғыдан ойлауын дамыту 2. Постермен жұмыс; 3. Білім беруде АКТ- ны пайдалану; 4. Жұптық, топтық жұмысқа ұйымдастыру;5. Өз бетінше ізденіп әрекеттенуге үйрету. |
Пән: математика |
Күні: 05.12.2013 |
Сынып6а |
Сабақтың тақырыбы |
Рационал сандарды бөлу |
|
Сілтеме |
Күнтізбелік жоспар, Математика оқулығы 6 сынып, әдістемелік нұсқаулық, http://ustaz.kz/, 45minut.kz сайттары |
|
Жалпы мақсаты |
1. Таңбалары әртүрлі және таңбалары бірдей сандарды бөлу ережесін үйренеді 2.Сын тұрғысынан ойлануға үйренеді 3.Өзара ынтымақтастық атмосферасы қалыптасады
|
|
Оқыту нәтижесі |
- жаңа тақырыпты өз бетінше меңгереді - рационал сандарды бөлу ережелерін есептеулерде пайдалана алады - белгісіз көбейткіші, бөлгіші немесе бөлінгіші бар теңдеуі шеше біледі
|
|
Негізгі идеялар |
1. Диалогті қолдану; 3. Білім беруде АКТ- ны пайдалану; 4. Жұптық, топтық жұмысқа ұйымдастыру;5. Өз бетінше ізденіп әрекеттенуге үйрету.
|
Алимова Кунсулу Еслямовна
Пәні |
Математика |
сынып |
2 |
Тақырып |
Теңдеу. |
Мақсаты |
Құрылымы күрделірек теңдеулер және оларды шешу тәсілі туралы білімдерін қалыптастыру |
Күтілетін нәтиже |
Оқушы құрылымы күрделірек теңдеулер және оларды шешу тәсілі ұғымдары бойынша білімін жүйелейді және қорытады; оқылған мазмұнды жүйелеу және қорыту дағдысы қалыптасады |
Кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Ұйымдастыру кезеңі (2 мин) |
1.Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында оқушылармен психологиялық ахуал жүргізу |
Қимылмен көрсетеді
Психологиялық дайындық жасау. Санамақ айту. |
Ауызша мадақтау |
Интерактивті тақта
|
.Білу (3 мин) |
Үй тапсырмасын тексеру: |
Үш таңбалы сандарды оқу, жазу, салыстыру |
|
Презентация |
Түсіну
(5 мин) |
Жаңа тақырыпты меңгерту |
1. Күрделі теңдеудің шығарылу жолын табу, талдау, түсіндіру. |
Формативті бағалау |
|
Сергіту сәті (2 мин) |
Сергіту сәті ұсынылады |
1 ,2, 3 Терезені ашайық, |
|
Интерактивті тақта |
Қолдану (15мин) |
1. Топтарға тапсырма. |
1т. Х - 57=32 - 12 2т. X - 29=60 - 59 3т. X - 15=20+10 |
Топбасшысының бағалауы |
|
Талдау (3мин) |
Топтар арасындағы жарыс. Танымдық есеп. |
1т. Қой 15жыл өмір сүреді, ол қояннан 5жыл артық өмір сүреді. Қоян неше жыл өмір сүреді? Теңдеу құрып шығар. |
Өзара тексеру |
Интерактивті тақта |
Жинақтау (6 мин) |
Оқулықпен жұмыс |
25+x=41+12 |
Ауызша мадақтау |
|
Бағалау (2 мин) |
Қай тапсырма ұнады? |
Оқушылар жауаптарын айтады |
|
|
Үй жұмысы (2 мин) |
№1 дәптермен жұмыс |
Күнделікке жазып алу |
|
|
Рефлексия (2 мин) |
Көңіл күйіңді фигуралармен көрсет |
|
|
|
Сабақты талдау |
Не сәтті өтті |
|||
|
Не сәтсіз өтті |
|
||
|
Нені дамыта аласыз? Нені өзгерткіңіз келеді? |
|
Пәні |
Математика |
сынып |
2 |
Тақырып |
Теңдеу. |
Мақсаты |
Құрылымы күрделірек теңдеулер және оларды шешу тәсілі туралы білімдерін қалыптастыру |
Күтілетін нәтиже |
Оқушы құрылымы күрделірек теңдеулер және оларды шешу тәсілі ұғымдары бойынша білімін жүйелейді және қорытады; оқылған мазмұнды жүйелеу және қорыту дағдысы қалыптасады |
Кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Ұйымдастыру кезеңі (2 мин) |
1.Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында оқушылармен психологиялық ахуал жүргізу |
Қимылмен көрсетеді
Психологиялық дайындық жасау. Санамақ айту. |
Ауызша мадақтау |
Интерактивті тақта
|
.Білу (3 мин) |
Үй тапсырмасын тексеру: |
Үш таңбалы сандарды оқу, жазу, салыстыру |
|
Презентация |
Түсіну
(5 мин) |
Жаңа тақырыпты меңгерту |
1. Күрделі теңдеудің шығарылу жолын табу, талдау, түсіндіру. |
Формативті бағалау |
|
Сергіту сәті (2 мин) |
Сергіту сәті ұсынылады |
1 ,2, 3 Терезені ашайық, |
|
Интерактивті тақта |
Қолдану (15мин) |
1. Топтарға тапсырма. |
1т. Х - 57=32 - 12 2т. X - 29=60 - 59 3т. X - 15=20+10 |
Топбасшысының бағалауы |
|
Талдау (3мин) |
Топтар арасындағы жарыс. Танымдық есеп. |
1т. Қой 15жыл өмір сүреді, ол қояннан 5жыл артық өмір сүреді. Қоян неше жыл өмір сүреді? Теңдеу құрып шығар. |
Өзара тексеру |
Интерактивті тақта |
Жинақтау (6 мин) |
Оқулықпен жұмыс |
25+x=41+12 |
Ауызша мадақтау |
|
Бағалау (2 мин) |
Қай тапсырма ұнады? |
Оқушылар жауаптарын айтады |
|
|
Үй жұмысы (2 мин) |
№1 дәптермен жұмыс |
Күнделікке жазып алу |
|
|
Рефлексия (2 мин) |
Көңіл күйіңді фигуралармен көрсет |
|
|
|
Сабақты талдау |
Не сәтті өтті |
|||
|
Не сәтсіз өтті |
|
||
|
Нені дамыта аласыз? Нені өзгерткіңіз келеді? |
|
Джакипова Раушан Сахиевна
САБАҚ Геометрия |
Алматы қаласы Алатау ауданы КММ №26 ЖББ мектептің мұғалімі |
|||
СЫНЫП: 7 |
Мұғалімнің есімі:Джакипова Раушан Сахиевна |
|||
Тақырып: Түзулердің параллельдік белгілері |
||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
Оқушылардың параллель түзулер туралы алған білімдерін кеңейте отырып, жазықтықтағы түзулердің параллельдік белгілерін түсіндіру. |
|||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: параллель түзулердің анықтамасының тұжырымдамасын, қасиеттерін біледі, екі параллель түзуді үшінші параллель түзумен қиғанда пайда болатын бұрыштардың түрлерін біледі. |
|||
Оқушылардың басым бөлігі: параллель түзулердің өзара байланысын түсіп, ұқсастығы мен айырмашылығын салыстыра біледі, параллельдік белгісін пайдаланып есептер шығара біледі. |
||||
Кейбір оқушылар: параллель түзулердің сызбаларын дұрыс түсінеді |
||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар: · тақырыпты зерттей отырып және алынған мәліметтерден өздерінің қалаулары бойынша сапалы ауызша презентация жасай алады · ғылыми түсініктерді еркін талқылау, сәйкес келетін техникалық терминологияны дұрыс пайдалану. |
|||
Негізгі сөздер мен тіркестер: параллель түзулер; параллельдік аксиомасы; кері жору әдісі; қиюшы; ішкі айқыш бұрыштар; сыртқы айқыш бұрыштар; ішкі тұстас бұрыштар; сыртқы тұстас бұрыштар; сәйкес бұрыштар |
||||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Егер екі түзудің әрқайсысы үшінші түзуге параллель болса, .... Егер екі түзу мен қиюшы жасайтын ішкі айқыш бұрыштар тең болса,.... |
||||
Талқылауға арналған тармақтар: Егер түзу түзулердің әрқайсысына параллель болса, онда қандай түзулер берілген? |
||||
Алдынғы оқу |
Сыбайлас және вертикаль бұрыштар |
|||
Жоспар |
||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
||
Басталуы 15 мин. |
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыратын «Сыныптағы заттар» ойсергек. Оқушылар сыныпта қандай да болмасын бір затты таңдап, бір минут ішінде оны өзіне немесе өзінің көңіл-күйіне ұқсастығын ойластырып, топ ішінде бір-біріне айтып беру керек. Мысалы: «Мына төбедегі шам маған ұқсас екен: менің де көңілім қазір жарқырап тұр!». Қалауы бойынша кейбір оқушылар әңгімесін бүкіл сыныпқа жариялауды сұрау керек. Топқа бөлу(геометриялық фигуралар бойынша). Оқушылар шағын топтарға гүл суретінің екінші жағындағы фигуралар арқылы 4 топқа бөлінеді. Үй тапсырмасын тексеру. №90 есепті «Жұптасу» әдісі арқылы тексеріледі. «Күн шуағы» әдісі арқылы оқушылардан сұрақ-жауап алынады. Оқушылар өткен сабақты пысықтау үшін топтар бір-бірімен сұрақ-жауап алмасады. Берілген сұрақтарға жауап береді. 1. Қоршаған ортадан қиылыспайтын түзулерге мысалдар келтіріңдер. 2. Дәптерге қиылысатын АВ және СД, қиылыспайтын ЕҒ және KN түзулерін сызыңдар. Өзара қиылысатын түзулердің өзара қиылыспайтын түзулерден айырмашылығы неде? |
|
||
Ортасы 20 мин. |
Жаңа білімді игерту. Сабақ барысында оқушыларға теориялық тұжырымды (анықтама, теоремалар) еске түсіреді, сол мәселе бойынша өз ойлары мен пікірлерін анықтау мақсатында олар төмендегідей тапсырмаларды орындайды: Теориялық тұжырымдар: Бір жазықтықта жатқан екі түзу қиылысуы да, қиылыспауы да мүмкін. Екі түзу қиылысуы үшін олардың ортақ нүктелері болуы керек екені белгілі. Жеке жұмыс. Әр оқушы «Техникада, тұрмыста ортақ нүктелері болмайтын түзулер кездесе ма?» деген сынды сұрақ төңірегінде берілген 1-2 минут ішінде жекелей ойланады. Мысалы:түзу жолдағы машинаның дөңгелектерінің іздері, түзу жолдағы темір жолдың, шаршының қарама-қарсы қырлары т.б. Топтық жұмыс. «Параллель түзулерді қалай салуға болады?» деген сынды сұрақ төңірегінде берілген 1-2 минут ішінде ойланып жауап береді. Параллель а және в түзулерін жүргізу үшін: 1/. Сызба бұрыштықтың бір жағын сызғышқа жылжытып, екінші жағының бойымен а түзуін жүргіземіз. 2/. Сызғыштың бойымен сызба бұрыштықты жылжытып қалаған бағытта екінші в түзуін жүргіземіз. Бір жазықтықта жататын бір бірімен қиылыспайтын түзулер параллель түзулер деп аталады.“Параллель” сөзі гректің parallelos- “қатар жүруші” деген сөзінен шыққан. || параллельдік белгі. a ||b Оқылуы: a түзуі b түзуіне параллель Параллель түзулерде жатқан кесінділер де, сәулелер де өзара параллель болады. Параллель түзулердің негізгі қасиеті: Түзудің бойында жатпайтын бір нүкте арқылы сол түзуге бір ғана параллель түзу жүргізуге болады. Параллельдік аксиомасы Параллель екі түзудің біреуін қиып өтетін түзу екіншісін де құятындығы туралы теореманың дәлелдеуі слайдта көрсетіледі Екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болатын бұрыштармен /айқыш, сәйкес, тұстас/ таныстыра келе, түзулердің параллельдік белгілері беріледі Түзулердің параллельдік белгілері: 1.Егер екі түзудің әрқайсысы үшінші түзуге параллель болса, онда бұл екі түзу өзара параллель болады. 2. Егер екі түзу мен қиюшы жасайтын ішкі айқыш бұрыштар тең болса, бұл түзулер параллель болады. 3. Егер екі түзу үшінші түзумен қиылысқанда 1) ішкі тұстас бұрыштардың қосындысы 180º-қа тең болса; 2) сәйкес бұрыштар тең болса, онда берілген екі түзу параллель болады. Оқушылардың жаңа оқу материалын түсінгенін тексеру (жеке оқушыларға арналған үлестірме таратылады). Жаңа білімді бекіту (сұрақтар қойылады және оқушы білімі бағаланады) Топтық жұмыс. Шағын топ ішінде оқушылар өз ойларымен бөліседі, оларды талқылайды, өз ойларын толықтырады. Әрбір топтан бір оқушы (спикер) топ тұжырымдарын ауызша жария қылады. 1. Қандай түзулер параллель түзулер деп аталады? 2. Екі түзуді үшінші бір түзу қиғанда қандай бұрыштар пайда болады? 3. Берілген түзуден тыс жатқан нүкте арқылы түзуге параллель неше түзу жүргізуге болады? 4. Егер түзу берілген түзулердің әрқайсысына параллель болса, онда қандай түзулер берілген? №98 жаттығуды орындау |
Слайд-1
Слайд-2
Флипчарт
Слайд-3
Слайд-4
Слайд-5-7
Сызба есептер, сұрақтар
Оқулық 38 бет |
||
Аяқталуы 10 мин. |
Топ жетекшісі өз топ мүшелерінің жұмысын критерий бойынша бағалайды. Оқушыларға жиынтық бағасы қойылады. Үйге тапсырма №100 жаттығулар, Рефлексия. «Баспалдақ». Жаңа материалды қаншалықты меңгергенін бағалайды. |
Оқулық Слайд-8
|
||
Тарғап ауылындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен КММ
Камалова Ш.
Сабақ: Екі өрнектің квадраттарының айырымының формулалары(2сағ) |
Мектеп:Тарғап ауылындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен КММ |
|||||||||||||||||||
Күні: Пәні: алгебра |
Мұғалімнің есімі:Камалова |
|||||||||||||||||||
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласын қолданады. |
|||||||||||||||||||
Тілдік мақсаты |
Негізгі сөздер мен тіркестер: квадрат,өрнек,айырымы |
|||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу |
Екі өрнектің квадраттарының айырымының формулалары |
|||||||||||||||||||
Жоспар |
||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
Басталуы Қызығушылықты ояту |
Ұйымдастыру. Оқушылармен сәлемдесу, ынтымақтастық ортасын қалыптастыру.Топқа бөлу «Кубизм» стратегиясы арқылы сұрақтарға жауап алу Сұрақтар: 1.Екі өрнектің квадраттарының айырымы қалай оқылады ? 2. Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласының маңызы қандай және не үшін қолданылады? 3.(а-в)(а+в)= а2-в2 оңнан солға қарай оқылады? (а-в)(а+в)=а2-в2 а2-в2 = (а+в)(а-в )
|
А4формат |
||||||||||||||||||
Ортасы Мағананы тану |
Формуланың оқылуы: Екі өрнектің квадраттарының айырымы олардың айырымы мен қосындысының көбейтіндісіне тең /Сынып оқушыларын топқа бөліп, интерактивті тақтада есептер шығару/
Топпен жұмыс
Математикалық диктант
Дұрыс жауабын интерактивті тақтада тексеру. Дұрыс жауабы: 16-х2=(4-x)(4+x) 9а2-25в2=(3а-5в)(3а+5в) (а+2)(а-2)=а2-4 (1-3в)(1+3в)=1-9в2 (х-у)(х+у)=х2-у2 100-с2= (10-с)(10+с) Оқушылардың шапшаңдығын бағалау 4.Ауызша есеп Дұрыс жауабы а2-...=(а-5)(а+5) а2-25=(а-5)(а+5) (…+m)(10-m)=100… (10-m)(10+m)=100-m2 9k2-…=(3…-4)(3…+4) 9k2-16=(3k-4)(3k+4) Сынып оқушыларымен өз бетімен жұмыс жүргізу мақсатында деңгейлік тапсырма берілді. 5.Деңгейлік тапсырма I. Амалды орында: (х+у)(х-у)= (n+1)(n-1)= (m+5)(m-5)= I. Теңдеуді шешіңдер: 1) 81х2-9=0 2) х2-9=0 Тақтамен жұмыс: 1) ( ) ( )= 2) ( = 3) (0,2а-0,5b)(0,2+0,5b)= №159.Көбейткіштерге жіктеңдер: 1) х3-49х= 2) 2у3-8у= Тақтада: №161,№162 есептер топпен шығару
№163. Теңдеуді шешіңдер: 1)81х-92=0 2)16-4у2=0 Алған білімдерін бекіту үшін: Қатені түзе! а2-в2=(а+в)(а+в) с-9=(с-3)(с2+3) (3а-5)(3а+5)=3а2-25 (4-5t)(4-5t)=16+25t2
|
Дәптер |
||||||||||||||||||
Аяқталуы Қорытынды
|
Кестені толтыр
Кестені толтыр ( интерактив тақтада тексеру)
|
|
||||||||||||||||||
Рефлексия
|
Бүгінгі сабақ ұнады ма ?
|
|
||||||||||||||||||
Кейінгі оқу
|
Екі өрнектің квадраттарының айырымы
|
Write a comment
Жанар (Tuesday, 16 September 2014 11:01)
Сізге шығармашылық табыс тілеймін